Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

Zaśniedziałe styki w samochodzie - jak je wyczyścić?

Zaśniedziałe styki w samochodzie – jak czyścić styki w samochodzie? Preparat Contact Cleaner

Styki elektryczne w samochodzie, szczególnie te narażone na działanie elementów zewnętrznych, często są podatne na korozję. Korozja może utrudniać przepływ prądu i powodować awarię zasilanego urządzenia, a w tym przypadku jesteś o krok od utrudnienia w postaci niesprawnego samochodu.

W większości przypadków prawdziwym lekarstwem na to, jest regularne czyszczenie styków w samochodzie, które przy zastosowaniu odpowiedniego preparatu, szybko pomoże zlikwidować problem.  Zasadniczo, styki elektryczne, które charakteryzują części męskie, to szpilki lub metalowe sondy, które pasują do gniazda żeńskiego. Większość zewnętrznych złączy elektrycznych jest niewielka i może wymagać metalowej szczotki o małej średnicy, do skutecznego ich wyczyszczenia.

Jak czyścić styki w samochodzie?

Gdy przewody elektryczne pozostaną same w elementach zbyt długo, metal w drutach może ulec korozji. Zaśniedziałe styki mogą wtedy stać się problemem dla poprawnego funkcjonowania pojazdu. Druty elektryczne są zwykle wykonane z miedzi i jako takie są podatne na utlenianie. Po podłączeniu do akumulatora, późniejsza korozja może przybrać formę wycieku kwasu. Przewody elektryczne będą miały na sobie białą lub zielonkawą powłokę proszkową i utracą swoje właściwości przewodzące.

Uzyskaj dostęp do przewodów elektrycznych

Przy pomocy śrubokręta zdejmij obudowę, chroniącą złącza i styki elektryczne w samochodzie, które chcesz wyczyścić. Z reguły musisz zdjąć plastikową osłonę, aby uzyskać dostęp do przewodów elektrycznych. Znajdź śruby i usuń je wszystkie, a następnie zdejmij osłonę. Będziesz mógł ustalić, czy przewody elektryczne są skorodowane przez ich odbarwienie. Odłącz przewody od punktów styku i pracuj pojedynczo, aby po zakończeniu nie podłączyć przewodów niepoprawnie.

Złącza męskie

Krok 1

Odłącz ujemny kabel akumulatora za pomocą odpowiedniego klucza,

Krok 2

Wytrzyj złącze wolne od brudu i zanieczyszczeń za pomocą czystej szmatki. Rozłącz złącze, odsłaniając żeńskie gniazdo oraz męskie sondy lub styki. Obserwuj stan męskich styków (szpilek). Zielony lub białawy proszek wskazuje na problem korozji. Jeśli metal wydaje się zardzewiały i zepsuty, może być konieczna wymiana całego zespołu wtyczki. Jednak, jeśli problem ten nie jest widoczny, wystarczy preparat do czyszczenia styków elektrycznych w samochodzie.

Krok 3

Oderwij mały kawałek drobnego papieru ściernego. Poleruj lub pocieraj szpilki papierem ściernym, aby usunąć przebarwienia metalu. Możesz owinąć mały kawałek papieru ściernego wokół szpilki. Obracaj papier, aż pojawi się czysta lub błyszcząca metalowa powierzchnia.

Krok 4

Posmaruj metalowe szpilki szczoteczką do zębów. Szybko spryskaj elektryczne urządzenie, preparatem do czyszczenia styków Contact Cleaner, aby usunąć pył lub korozję. Użyj octu, aby wyczyścić szpilki, jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia styków. Ponownie wyczyść szpilki, aby usunąć resztki śmieci.

Złącza żeńskie

 

Krok 1

Na początku należy rozpylić środek czyszczący w gnieździe żeńskim. Użyj octu, aby wyczyścić szpilki, jeśli nie masz pod ręką środka do czyszczenia styków. To skuteczny, domowy sposób na czyszczenie styków w samochodzie.

Krok 2

Włóż szczotkę stalową o małej średnicy do gniazda. Obróć szczotkę w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Krok 3

Kontynuuj obracanie szczotki, a następnie szybko wyciągnij szczotkę z gniazda. Ta akcja usunie wszelkie zanieczyszczenia w otworze.

Krok 4

Kontynuuj proces z kroku 2 i 3 dla każdego gniazda. Utrzymuj gniazda w czystości za pomocą środka czyszczącego lub octu podczas ich czyszczenia. Możesz po prostu zanurzyć szczotkę w occie za każdym razem, gdy wyczyścisz otwór gniazda.

Na koniec, spryskaj styki elektryczne dużą ilość smaru kontaktowego i ponownie złóż złącze.

 

Kilka uwag, o których musisz pamiętać, decydując się na czyszczenie styków elektrycznych w samochodzie i kontakt ze złączami elektrycznymi

 • Podczas obchodzenia się z przewodami elektrycznymi musisz być bezpieczny. Wyłącz prąd w obszarze, w którym zamierzasz pracować.
 • Użyj specjalnego testera, aby upewnić się, że nie ma zasilania. Zadbaj również o uziemienie.
 • Podczas pracy noś gumowe rękawiczki, ponieważ żrące pozostałości mogą delikatnie poparzyć skórę lub oczy.
 • Jeśli złącze musi zostać wymienione, należy sprawdzić, czy nie ma migrującej korozji osadzonej w miedzianych splotach. Korozja bardzo utrudni utrzymanie połączenia.
 • Czyszczenie styków domowym sposobem? Oczyść styki, zanurzając je w occie. Oczyść powierzchnię szczoteczką do zębów.

 

Przedmioty, których będziesz potrzebować

 • Odpowiednie klucze,
 • Czysta szmata,
 • Drobny papier ścierny,
 • Szczoteczka do zębów,
 • Preparat do czyszczenia styków elektrycznych w samochodzie,
 • Ocet winny,
 • Smar do styków elektrycznych,
 • Szczotka stalowa o niewielkiej średnicy.

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera