Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe
Uszczelniacz silikonowy – do napraw trwałych i tymczasowych
Uszczelniacz silikonowy to środek, który tworzy świetne uszczelnienia. Uszczelniacz pozwala „wyremontować” uszkodzone uszczelki, albo stworzyć całkowicie nowe. W jakich sytuacjach kierowcy przyda się uszczelniacz silikonowy? Gdzie warto stosować uszczelniacz silikonowy?
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego uszczelniacze silikonowe mają tak dobre właściwości?
- Jak nakładać uszczelniacz silikonowy? Jak przygotować powierzchnie do nałożenia?
- Gdzie można stosować uszczelniacz silikonowy w samochodzie, przyczepnie kempingowej i kamperze?
- Które uszczelniacze silikonowe są godne polecenia?
Czym jest silikon?
Główny składnik uszczelniaczy silikonowych? To syntetyczny polimer krzemoorganiczny. Silikony produkowane są w formie olejów, elastomerów albo żywic sylikonowych. Dla typowego użytkownika preparatów silikonowych najważniejsze są właściwości silikonu. Jest niepalny, odporny na wysokie temperatury i na działanie promieniowania ultrafioletowego. Produkt ten cechuje się dobrą smarnością i nie przewodzi prądu. Silikon znajduje bardzo szerokie zastosowanie we współczesnym przemyśle. Jest istotnym składnikiem olejów, smarów, farb, lakierów, tynków zewnętrznych, opatrunków i form przemysłowych. Z silikonu produkuje się naczynia kuchenne. Jest również używany w przemyśle motoryzacyjnym. Wykorzystuje się go do produkcji uszczelek i do uszczelnień różnych podzespołów. Są one wykorzystywanie między innymi w zaworach, pompach i wewnątrz karoserii auta. Niektórzy producenci opon dodają silikon do mieszanek gumowych.
Jaki silikon jest najczęściej wybierany?
Popularne są smary silikonowe. Silikon jest niezastąpionym środkiem do konserwacji samochodowych uszczelek. Dzięki niemu są one miękkie, czarne i odporne na uszkodzenia. Jest również głównym składnikiem uszczelniaczy silikonowych. W niektórych z nich stosuje się silikon wysokotemperaturowy. Takie uszczelniacze są odporne na działanie temperatur do 390 st. Celsjusza. Uszczelniacze silikonowe mają szereg zalet. Przede wszystkim łatwo się je nakłada, albowiem silikon doskonale się klei. Co oczywiste, powierzchnie przed nałożeniem silikonu, powinny być oczyszczone. Byłoby doskonale, gdyby zostały jeszcze odtłuszczone. Uszczelniacz silikonowy tworzy trwałe i szczelne połączenia. Warto potwierdzić trwałość jeszcze raz – w wielu sytuacjach uszczelnienia silikonowe potrafią przetrwać wiele lat. I co bardzo ważne dla posiadacza samochodu – uszczelnienie silikonowe jest lekko elastyczne. Jak guma. Dzięki temu można je stosować w miejscach, w których panują silne wibracje. Uszczelniacze silikonowe są również odporne na działanie kwasów, smarów i olejów samochodowych. Zupełnie inaczej, niż guma.
Uszczelniacze silikonowe – jak nakładać? Jak przygotować podłoże?
Pozwalają one na naprawę istniejących uszczelek, w których mogły pojawić się pęknięcia i ubytki. Można z nich tworzyć niemalże nowe uszczelki, w miejsce uszkodzonych. A także zabezpieczyć istniejące uszczelki przed uszkodzeniami. Zastosowanie uszczelniaczy silikonowych jest niezwykle szerokie. Warto jeszcze pamiętać o tym, jak wygodnie nakładać uszczelniacz silikonowy na wybrane miejsca. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, powinny być one oczyszczone i odtłuszczone. Silikon można nakładać i formować za pomocą niewielkich szpatułek. Można to również robić palcem. Wcześniej jednak warto go posmarować mydłem w płynie. Taki prosty trick pozwala na wygodne rozprowadzanie i modelowanie silikonu. I chroni dłonie przed przywieraniem silikonu do nich. Jeśli na naprawianym miejscu znajduje się stary silikon, należy go usunąć. Można to zrobić przy pomocy ostrego nożyka.
Warto pamiętać, że uszczelniacze silikonowe wysokotemperaturowe mają różne kolory. Dlatego w przypadku naprawy uszczelek okiennych, warto zastosować uszczelniacz w kolorze czarnym. Dzięki temu naprawiane miejsce nie będzie się odróżniać.
Masy uszczelniające
Uszczelniacz Silikonowy Czerwony 343°C
Masy uszczelniające
Uszczelniacz Silikonowy Czerwony 343°C
Masy uszczelniające
Uszczelniacz Silikonowy Czarny 329°C
Masy uszczelniające
Uszczelniacz Silikonowy Czarny 329°C
Masy uszczelniające
Uszczelniacz silikonowy szary 399°C - Bezoctowy
Masy uszczelniające
Uszczelniacz silikonowy wysokotemperaturowy - 329°C Czarny Bezoctowy
Masy uszczelniające
Automatyczny uszczelniacz silikonowy CZARNY 260°C
Gdzie można stosować uszczelniacze silikonowe w samochodzie?
W jakich miejscach można stosować dobry, wysokotemperaturowy uszczelniacz silikonowy?
Na przykład do doraźnych napraw i prewencyjnego uszczelniania elementów układu chłodniczego. Można nimi uszczelniać miejsca podłączenia węży układu chłodniczego. A także uszczelnić króciec układu chłodzenia. Podobnie uszczelnić także termostat, który zwłaszcza w starych samochodach, może być miejscem wycieków płynu chłodniczego. Uszczelniacz silikonowy można zastosować do uszczelnienia miski olejowej. Jest on świetny do działań prewencyjnych. Warto posmarować nim dokładnie stare uszczelki, które mogą być źródłem wycieków. W samochodach z napędem 4×4 uszczelniacz silikonowy przyda się do zabezpieczenia uszczelek skrzyni rozdzielczej. Natomiast w samochodach z napędem na tył i 4×4 uszczelniacz można wykorzystać do zabezpieczenia uszczelek tylnego wału. Uszczelniacz silikonowy wysokotemperaturowy będzie przydatny do tymczasowej naprawy wycieku oleju silnikowego spod pokrywy zaworów. W niektórych samochodach obecny jest problem, związany z pojawianiem się wody pod przednimi dywanikami. Najczęściej jest on spowodowany uszkodzeniem uszczelek gumowych, znajdujących się w grodzi. To element karoserii, oddzielający komorę pasażerską od komory silnika. Uszczelniacz silikonowy pozwala na dokładne uszczelnienie wszystkich miejsc w grodzi. Na przykład uszczelki komputera sterującego pracą silnika, albo uszczelki przy lince pedału gazu. Standardowe materiały uszczelniające w trakcie jazdy wykruszają się. Dzieje się tak na skutek wibracji. Jednak silikon jest odporny na wibracje.
Co z uszczelkami okiennymi i drzwiowymi?
Uszczelniacz silikonowy znajdzie również zastosowanie przy naprawie uszczelek okiennych i drzwiowych. Można nim dokładnie uszczelnić miejsca, gdzie przecieka woda. Uszczelniacza silikonowego można również użyć do uszczelnienia zaślepek, które chronią otwory w progach. Czasami się wykruszają w starszych samochodach. Wtedy woda i błoto dostają się do wnętrza progów. A te, niestety, rdzewieją. Uszczelniaczem silikonowym można również uszczelnić reflektory. Parowanie reflektorów jest najczęściej spowodowane dostawaniem się wilgoci do wnętrza reflektorów. Powodem są uszkodzone lub stare uszczelki.
Uszczelniacz silikonowy przyda się również do uszczelniania dachu przyczepy kempingowej. Albo jej okna czy drzwi. Uszczelniacz silikonowy przyda się także właścicielom kamperów, foodtrucków i wielu innych pojazdów. Można nim odbudowywać uszczelki, uszczelniać dachy, ściany, miejsca, w których na zewnątrz wychodzą przewody i instalacje. Zastosowań jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Warto pamiętać, że uszczelniacz silikonowy nie nadaje się do naprawy uszkodzonej uszczelki pod głowicą. Nawet do naprawy tymczasowej.
Uszczelniacze silikonowe MA Professional
W ofercie firmy MA Professional znaleźć można cały szereg nowoczesnych i trwałych uszczelniaczy silikonowych. To uszczelniacze wysokotemperaturowe, wytrzymujące bez problemu obciążenia termiczne do minimum 329 st. Celsjusza. Zatem można je stosować w mocno rozgrzanych miejscach. W ofercie MA Professional znajdują się Uszczelniacz Silikonowy Czarny 329 st. C, Uszczelniacz Silikonowy Czerwony 349 st. C oraz Uszczelniacz Silikonowy Szary 399 st. C. Uszczelniacze pakowane są w wygodne opakowania z aplikatorem. Uszczelniacze silikonowe MA Professional zastępują lub uzupełniają standardowe uszczelki. Są bezpieczne dla sond lambda i odporne na działanie wysokich temperatur. Działają bardzo szybko, tworząc skuteczne bariery. Są odporne na działanie wibracji, ciśnienia, warunków atmosferycznych i wysokich temperatur. Są odporne na działanie olejów, smarów, glikoli (stosowanych w płynach chłodniczych) i szeregu innych chemikaliów. Po nałożeniu na suche, oczyszczone i odtłuszczone powierzchnie, tworzą trwałe warstwy ochronne. Wstępne utwardzenie uszczelniacza silikonowego następuje po 15 minutach od nałożenia. Pełna wytrzymałość zostaje osiągnięta po 24 godzinach od nałożenia.
Uszczelniacze silikonowe to bardzo przydatne środki naprawcze. Przydadzą się każdemu posiadaczowi samochodu i przyczepy kempingowej.
Michał Lisiak
Polecane artykuły
Majsterkowanie
Pasta do mycia rąk – jaką wybrać i dlaczego warto jej używać?
Każdy majsterkowicz wie, że prace przy samochodzie to brudna robota. Problem związany z zabrudzonymi dłońmi czy ciuchami znany jest wszystkim…
Eksploatacja
Jak zadbać zimą o karoserię i progi w samochodzie?
Zima to szczególnie trudny czas dla kierowców, nie tylko z uwagi na warunki panujące na drogach. To także pora roku,…
Eksploatacja
Podwozie rdzewieje? Co nałożyć bezpośrednio na rdzę?
Aby temu zapobiec, należy regularnie zabezpieczać podwozie z wykorzystaniem dobrych jakościowo preparatów. Możesz to zadanie zlecić fachowcom lub też wykonać…