Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

Tester LPG MA Professional

Sprawdzanie szczelności instalacji gazowej oraz instalacji klimatyzacji – w samochodzie i w domu

Jak sprawdzić szczelność instalacji gazowej w samochodzie i w domu? Jak sprawdzić szczelność instalacji gazowej w domu? Jak sprawdzić szczelność butli gazowej? Jak sprawdzić szczelność kuchenki gazowej? Jak samodzielnie sprawdzić szczelność układu klimatyzacji w samochodzie? To wszystko można zrobić samodzielnie za pomocą skutecznego środka.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak samodzielnie znaleźć nieszczelność w instalacji gazowej samochodu?
  • W jaki sposób samodzielnie znaleźć nieszczelność w układzie klimatyzacji?
  • Jak samodzielnie znaleźć nieszczelność w domowej instalacji gazowej?
  • Jak usprawnić pracę warsztatu samochodowego, stosując proste i skuteczne, chemiczne narzędzie diagnostyczne do znajdowania wycieków w instalacjach LPG oraz układach klimatyzacji samochodowej?

Szacuje się, ze 15% samochodów, poruszających się po polskich drogach, korzysta z instalacji gazowej. To ponad 2,5 miliona samochodów (2 678 691, zgodnie z danymi Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, pochodzącymi z 2019 roku). Zdecydowana większość to samochody z silnikami benzynowymi, zasilane z instalacji LPG. Nieliczne są auta osobowe i autobusy z instalacją CNG, a najmniej liczne samochody z silnikami diesla, zasilane instalacją LPG.

Instalacje gazowe znajdują się w niemal każdym polskim domu. Gaz z miejskiej instalacji gazowej dostarczany jest do zasilania kuchenek gazowych w kuchniach. W wielu domach gaz miejski służy do zasilania systemów ogrzewania. Tam, gdzie nie ma gazu miejskiego, stosuje się butle gazowe (do zasilania kuchenek gazowych) i zbiorniki z gazem, ustawiane przed domami (do zasilania systemów ogrzewania w domach). Gazu nie ma jedynie w niektórych wieżowcach i drapaczach chmur.

Gaz to paliwo tanie i ekologicznie. Ale równocześnie – niebezpieczne. Gaz jest silnie wybuchowy. W przypadku wybuchu gazu w samochodzie można spodziewać się poważnych zniszczeń i niekiedy obrażeń u kierowcy lub pasażerów. W przypadku wybuchu gazu w domu straty materialne mogą być ogromne. W wielu przypadkach giną całe rodziny. Dlatego sprawdzanie szczelności instalacji gazowej to obowiązek. Należy też jak najszybciej reagować w przypadku jakichkolwiek podejrzeń co do ulatniania się gazu.

Instalacja gazowa LPG w samochodzie

Najnowszy typ instalacji gazowej, to instalacja czwartej generacji. To instalacja gazowa, zaprojektowana z myślą o samochodach z wielopunktowym wtryskiem paliwa (MPI), układem diagnostyki pokładowej, a także katalizatorem trójdrożnym. Wielopunktowy wtrysk paliwa MPI dominuje w kilkunastoletnich samochodach. A takich jest na polskich drogach najwięcej.

Instalacja gazowa LPG czwartej generacji składa się z następujących elementów:

  • Wlewu gazu (może być zainstalowany w tylnym zderzaku, albo w innym miejscu, zależnie od ilości miejsca w samochodzie);
  • Węża, łączącego wlew gazu ze zbiornikiem;
  • Zbiornika gazu wraz z osprzętem, zamontowanego w miejscu koła zapasowego;
  • Filtrów gazu – fazy lotnej i fazy ciekłej;
  • Przełącznika sposobu zasilania silnika, umieszczonego na desce rozdzielczej;
  • Reduktora z elektrozaworem, sprzężonego z układem chłodzenia samochodu;
  • Wtryskiwaczy gazu;
  • Sterownika elektronicznego;
  • Przewodów i zamocowań.

Jak działa taka instalacja gazowa? Płynny gaz LPG jest filtrowany przez filtr fazy ciekłej. Następnie gaz trafia do reduktora, który jest ogrzewany przez ciepło, oddawane przez układ chłodzenia samochodu. Dzięki temu gaz LPG zmienia postać z ciekłej w gazową. Dalej gaz jest filtrowany przez filtr fazy lotnej, a następnie trafia do listwy wtryskowej. W listwie wtryskowej znajdują się wtryskiwacze, które kierują gaz do kolektora dolotowego. Wtryskiwacze i elektrozawór są sterowane przez sterownik elektroniczny.

Nieszczelna instalacja LPG – objawy

Jak rozpoznać, że doszło w samochodzie do rozszczelnienia instalacji LPG? Typowe objawy to wyczuwalna woń gazu (w kabinie i na zewnątrz, w bagażniku, w komorze silnika), gorsze osiągi samochodu i zwiększone zużycie gazu.

 

Jak samodzielnie sprawdzić szczelność instalacji LPG w samochodzie?

Najczęstszą przyczyną nieszczelności instalacji LPG w samochodzie są uszkodzone przewody gazu albo ich podłączenia do poszczególnych elementów składowych instalacji gazowej (złącza). W instalacji gazowej LPG stosuje się przewody gazowe wysokiego ciśnienia, prowadzące ze zbiornika gazu do reduktora oraz przewody gazowe niskiego ciśnienia, prowadzące z reduktora do listwy wtryskowej.

Co może być przyczyną uszkodzenia? Uszkodzenia mechaniczne (dotyczy to w szczególności przewodów łączących zbiornik LPG z reduktorem, prowadzonych pod samochodem), zły montaż przewodów, obluzowanie się mocowań podczas jazdy, na skutek drgań, a także zużycie eksploatacyjne.

Jak samodzielnie sprawdzić szczelność instalacji gazowej w samochodzie? Idealnym rozwiązaniem jest pianka do sprawdzania szczelności gazu MA Professional LPG Tester Szczelności. To skuteczny i łatwy do użycia środek, który pozwoli dokładnie znaleźć miejsce wycieku gazu. Dzięki temu kierowca może tymczasowo powstrzymać wyciek, a następnie udać się do mechanika ze zleceniem naprawy uszkodzonego miejsca (np. wymiany konkretnego, uszkodzonego przewodu). To zdecydowanie obniża koszt wykonanej naprawy i przyspiesza jej przeprowadzenie.

Jak dokonać testu szczelności instalacji gazowej? Należy spryskać przewody i złącza za pomocą pianki MA Professional LPG Tester Szczelności. Jeśli w danym miejscu jest nieszczelność, pojawią się w nim widoczne bąbelki. W tym miejscu gaz wydostaje się z instalacji gazowej.

Takie sprawdzanie warto przeprowadzać profilaktycznie, zwłaszcza w przypadku złączek i przewodów, prowadzonych pod autem. Koniecznie trzeba zastosować takie sprawdzanie, jeśli auto uczestniczyło w kolizji, wypadku, albo w trakcie jazdy doszło do uderzenia podwoziem o jakąś przeszkodę.

Jak sprawdzić szczelność instalacji gazowej w domu?

Warto co pewien czas sprawdzać samodzielnie szczelność instalacji gazowej w domu. Bez względu na to, czy w domu znajduje się butla gazowa, czy gaz miejski. Pianka MA Professional LPG Tester Szczelności pozwoli na dokładnie ustalenie miejsca wycieku. Przede wszystkim warto sprawdzać wszystkie złączki i podłączenia (np. do licznika gazu, pieca, kuchenki itd.) tam bowiem najczęściej dochodzi do wycieków.

W przypadku stwierdzenia wycieku gazu w domu, należy jak najszybciej odciąć dopływ gazu i powiadomić odpowiednie służby.

Jak sprawdzić samodzielnie układ klimatyzacji samochodowej i domowej?

Pianka MA Professional LPG Tester Szczelności nadaje się również do sprawdzania szczelności instalacji klimatyzacji samochodowej i klimatyzacji domowej/biurowej. Układ klimatyzacji wykorzystuje czynnik gazowy, z niewielką ilością oleju mineralnego (do smarowania sprężarki klimatyzacji). Układ klimatyzacji musi być szczelny. W przeciwnym razie obniża się skuteczność jego działania, aż do całkowitego zaniku skuteczności. Typowy objaw wycieku gazu to niska skuteczność działania klimatyzacji – pomimo zwiększenia się zużycia paliwa (na skutek obciążenia silnika przez sprężarkę), z nawiewów nie wylatuje wystarczającą zimne powietrze.

W przypadku nowego czynnika chłodzącego, stosowanego w samochodach, trzeba pamiętać o tym, że jest on bardzo drogi. I łatwopalny. Zatem wyciek może być skrajnie niebezpieczny w razie wypadku.

W układzie klimatyzacji, tak samo, jak w przypadku instalacji gazowych, należy przede wszystkim sprawdzić przewody, złączki i miejsca podłączenia przewodów. I tak samo, jak w układzie zasilania gazem – jeśli gdzieś jest nieszczelność, pojawią się bąbelki.

 

Pianka MA Professional LPG Tester Szczelności – tani, efektywny i wygodny w użyciu.

To środek w sprayu, w którym zastosowano niepalny i obojętny nośnik (CO2). Spray działa w pozycji odwróconej. Piankę można stosować na powierzchnie nieoczyszczone, metalowe i z tworzyw sztucznych. Tester Szczelności działa w temperaturach od minus 20 stopni do plus 50 stopni.

Pianka MA Professional LPG Tester Szczelności – idealna do warsztatu samochodowego

W pracy mechanika najważniejsza jest diagnostyka. To dzięki niej można szybko ustalić przyczynę awarii i szybko ją usunąć. Pianka MA Professional LPG Tester Szczelności to pomocne i wygodne w użyciu narzędzie, które pozwoli sprawnie ustalić miejsce, w którym dochodzi do nieszczelności w układzie zasilania gazem LPG, a także w układzie klimatyzacji samochodowej.

 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera