Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

Preparat do czyszczenia silników

Mycie silnika. Jak umyć silnik?

Jak bezpiecznie przeprowadzić czyszczenie silnika spalinowego w samochodzie osobowym? Czym umyć silnik w ciągniku albo maszynie budowlanej?

W trakcie eksploatacji silnik spalinowy się brudzi – i jest to proces naturalny. Komora silnika nie jest szczelna i dostają się do niej różne zanieczyszczenia, głównie od spodu. Zwłaszcza wtedy, gdy w samochodzie nie zastosowano dolnych osłon. Albo wtedy, gdy te osłony zostały uszkodzone w trakcie eksploatacji.

Na silniku mogą również pojawić się inne zanieczyszczenia. To efekt nieostrożnego dolewania oleju silnikowego przez użytkownika auta. To także efekt wycieków, które mogą pojawić się na skutek starzenia się uszczelek.

W jakich sytuacjach trzeba umyć silnik i osprzęt silnika?

Czy silnik samochodu powinno się myć? Czy powinno się myć silnik ciągnika rolniczego, albo innego pojazdu, napędzanego przez silnik spalinowy (silnik benzynowy albo wysokoprężny)?

  • Brud to wierny sojusznik korozji. Im więcej tłustego kurzu, tym większe zagrożenie, że niektóre elementy silnika zaczną szybciej korodować.
  • Czysty silnik umożliwia kierowcy zauważenie, że dochodzi do wycieków oleju silnikowego. Najczęstsze miejsca wycieków to uszczelka pod pokrywą głowicy, miska olejowa, okolice bagnetu… Na silniku mogą również pojawić się ślady po wyciekach płynu chłodniczego.
  • Silnik powinien być dokładnie umyty, jeśli zachodzi podejrzenie, że dochodzi do wycieków płynów eksploatacyjnych. To znacząco pomaga w diagnostyce.
  • Silnik powinien być dokładnie umyty przed naprawą. Mycie komory silnika i czyszczenie silnika z oleju oraz innych zanieczyszczeń powinno być przeprowadzone przed wykonaniem napraw jednostki napędowej oraz jej osprzętu. A zatem przed wymianą napędu rozrządu, świec zapłonowych, wtryskiwaczy, uszczelki pod pokrywą zaworów, uszczelki pod głowicą silnika, napraw układu korbowo – tłokowego, wymiany panewek, turbosprężarki, kompresora, zaworu recyrkulacji spalin EGR oraz jego chłodnicy. Dlaczego? Bo każde zanieczyszczenie, które dostanie się do wnętrza jednostki napędowej będzie bardzo groźne i może spowodować poważne uszkodzenia.
  • Czysty silnik na pewno lepiej wygląda, niż brudny.

Jak nie powinno się myć silnika?

Mycie silnika benzynowego, mycie silnika diesla czy też mycie silnika ciągnika albo maszyny rolniczej to nie jest prosta czynność. To czynność, która wymaga ostrożności. Niekiedy można zauważyć osoby, które całkowicie lekceważą zasady bezpieczeństwa.  

Mycie silnika karcherem (myjką wysokociśnieniową), mycie silnika na myjni samochodowej, mycie silnika wężem ogrodowym – to sposoby, które mogą doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Ich usunięcie może kosztować mnóstwo pieniędzy.

Silnik samochodu nie jest przystosowany do tego, aby polewać go bieżącą wodą, zwłaszcza wodą pod ciśnieniem (w przypadku myjki). Osoby, myjące silnik na myjni, spryskują wodą pod ciśnieniem gorącą jednostkę napędową, powodując szok termiczny. To może się skończyć pęknięciem bloku silnika albo głowicy silnika.

 

Alternator (prądnica silnika) nie powinien mieć styku z wodą. Jego obudowa nie jest szczelna.  Delikatne przewody elektryczne i czujniki nie powinny być spryskiwane wodą, zwłaszcza pod ciśnieniem (w przypadku myjki ciśnieniowej). Pasek wieloklinowy (pasek osprzętu) i pasek rozrządu (zwłaszcza wtedy, gdy jest na zewnątrz, a nie pod szczelną osłoną), nie powinny mieć styczności z wodą.

Jak umyć silnik we właściwy sposób?

Czym umyć silnik z oleju silnikowego? Czym umyć silnik ze smaru i innych zanieczyszczeń? Jak umyć silnik od spodu? Jak umyć silnik z góry?

Potrzebny będzie specjalny środek do czyszczenia silnika. Środek skuteczny, który bez problemu usunie zaschnięty olej silnikowy, spalony olej silnikowy, a także inne zanieczyszczenia (smar itd.). Takim środkiem jest MA Professional Preparat do mycia silnika.

Można go stosować do mycia głowicy silnika, bloku silnika, miski olejowej, a także osprzętu, w tym zdemontowanego, który ma być skierowany do regeneracji (np. obudowy turbosprężarki). Środek jest w pełni bezpieczny dla elementów gumowych. Cechuje się wysoką skutecznością w usuwaniu uporczywych zabrudzeń.

Co jest potrzebne, aby umyć dokładnie silnik samochodu?

  • MA Professional Preparat do mycia silnika
  • Wiadro z wodą
  • Szmatki

O czym należy pamiętać przed myciem silnika samochodu?

  • Silnik samochodu musi być zimny. Trzeba odczekać minimum 30 minut od wyłączenia silnika, zanim rozpocznie się mycie.
  • W niektórych samochodach konieczne będzie zdemontowanie górnych osłon, aby móc dokładnie umyć górną cześć głowicy (miejsca montażu wtryskiwaczy, cewek zapłonowych i świec zapłonowych).
  • Nie wolno pryskać preparatem na pasek wieloklinowy oraz pasek rozrządu. Tak samo nie wolno ich spryskiwać wodą.
  • Nie powinno się spryskiwać wodą alternatora.
  • Należy pamiętać, że MA Professional Preparat do mycia silników to środek zawierający silne substancje czynne. Zatem należy czyścić silnik w miejscu, w którym zapewniona jest dobra wentylacja. Należy chronić oczy.

Jak umyć silnik samochodu?

  • Zdemontować osłony, jeśli to konieczne.
  • Wstrząsnąć środek kilkakrotnie.
  • Zabezpieczyć elektryczne części silnika – alternator, czujniki, przewody elektryczne itd.
  • Zabezpieczyć pasek wieloklinowy i pasek rozrządu, jeśli występuje.
  • Środek nanosić ostrożnie, aby nie spryskać nim przewodów układu chłodniczego.
  • Spryskać środkiem MA Professional określone wybrane części silnika.
  • Odczekać kilka minut, aż substancje czynne usuną zabrudzenia.
  • Zmyć rozpuszczone zabrudzenia wilgotną szmatką.
  • Silnik należy czyścić etapami, albowiem środek nie powinien zaschnąć na czyszczonej powierzchni.

 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera