Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

20-A14 Zabezpieczenie gwintów MA Professional

Klej do gwintów – czy warto?

Gdzie warto stosować klej do gwintów? Jak działa klej anaerobowy? Jak i gdzie stosować klej do śrub?

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak działa klej do gwintów?
  • Gdzie można stosować klej do gwintów?
  • Jak wybrać dobry klej do gwintów?

Przykręcasz nakrętkę albo śrubę z użyciem mniejszej lub większej siły i… co pewien czas znów się odkręca. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na wibracje. Ale nie tylko.

Przykręcasz nakrętkę albo śrubę z użyciem mniejszej lub większej siły. Połączenie wydaje się być szczelne. Jak może być nieszczelne, przecież pomiędzy śrubą a gwintem nie powinno być wolnego miejsca. W praktyce jednak okazuje się, że to miejsce jest. I jest ono powodem wycieku wody, oleju, albo innego płynu.

Jak skutecznie zabezpieczyć nakrętki albo śruby przed odkręcaniem się? Jak skutecznie uszczelnić gwinty, aby nie przepuszczały jakichkolwiek płynów? Rozwiązanie to klej do gwintów, znany także jako klej anaerobowy, albo klej do śrub.

Klej do gwintów (klej anaerobowy) – co to jest?

Klej do gwintów (klej do śrub), albo jak nazywają go specjaliści: klej anaerobowy. To specjalny środek chemiczny, który spełnia następujące zadania:

  • Zabezpiecza śruby i nakrętki przed odkręcaniem się w trakcie eksploatacji urządzenia / podzespołu / maszyny.
  • Uszczelnia połączenie pomiędzy śrubą a gwintem, albo pomiędzy nakrętką a śrubą, przez co skutecznie zapobiega wyciekom.
  • Dzięki skutecznemu uszczelnieniu połączenia śruba – gwint albo nakrętka – śruba, chroni mechanizmy przed wodą, kurzem i piaskiem, znacząco przedłużając okres ich eksploatacji.

Gdzie można stosować klej do śrub (klej anaerobowy)?

Wszędzie tam, gdzie występują połączenia, które chcemy uszczelnić i zabezpieczyć przed niepożądanym odkręcaniem. Przykładowe zastosowania to:

  • Samochody – instalacje, mocowania;
  • Maszyny transportowe i pojazdy różnego rodzaju;
  • Maszyny i urządzenia wszelakiego rodzaju, z ruchomymi częściami, gdzie występują wibracje;
  • Automatyka wszelakiego rodzaju, także narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych;
  • Maszyny do ćwiczeń, profesjonalne i domowe;
  • Instalacje wodne i gazowe, w których stosowane są połączenia śrubowe;
  • Instalacje ogrzewania;
  • Instalacje przemysłowe.

I wiele, wiele innych.

Jak stosuje się klej anaerobowy (klej do gwintów)?

Idealny sposób zastosowania kleju do gwintów to:

  • Dobranie kleju o odpowiedniej sile działania do konkretnego zastosowania;
  • Oczyszczenie klejonych powierzchni (papierem, zmywaczem, odtłuszczaczem) i ich osuszenie;
  • Nałożenie odpowiedniej ilości kleju na gwint, w miejsce, w którym będzie zamontowana nakrętka, albo gdzie będzie wkręcona śruba;
  • Wkręcenie śruby albo nakrętki;
  • Odczekanie, aż klej zaschnie (do 24 godzin).

Jak działa klej do gwintów (klej anaerobowy)?

Klej do gwintów to inaczej, klej beztlenowy. Jego substancje aktywne zaczynają działać wtedy, gdy zostaje odcięty dopływ tlenu. Kiedy się tak dzieje? Kiedy klej zostanie wewnątrz połączenia gwintowanego, na przykład pomiędzy nakrętką a śrubą. Kiedy odcinany jest dopływ tlenu, klej anaerobowy twardnieje. Dzięki temu tworzy się warstwa uszczelniająca i równocześnie, warstwa oporowa, która zapobiega odkręcaniu się nakrętki albo śruby (w zależności od zastosowanego połączenia).

Anaerobowy klej można stosować do łączenia ze sobą elementów, wykonanych z tego samego rodzaju metalu, albo z różnych metali. Niektóre kleje anaerobowe łączą także metal z tworzywem albo z gumą, co tworzy dodatkową, szczelną warstwę.

Kleje do gwintów można także stosować jako substytuty uszczelek.

Dostępne są w różnych rodzajach. Trzeba je odpowiednio dobierać do konkretnych zastosowań. Producenci oferują kleje zapewniające niewielki opór i dobre uszczelnienie, co sprawia, że można zdemontować nakrętkę albo wykręcić śrubę, używając większej siły. Są również specjalne kleje anaerobowe, które zapewniają szczelność i bardzo duży opór. Takie kleje są przeznaczone do połączeń, które nie powinny być w ogóle demontowane, albo które mogą być demontowane z użyciem specjalnych urządzeń (na przykład narzędzi pneumatycznych do odkręcania śrub). Siła klejów anaerobowych określana jest jako tak zwana siła wiązania.

 

Najlepszy klej do gwintów (anaerobowy) MA Professional

Jeśli potrzebujesz sprawdzonego i skutecznego kleju do gwintów, sprawdź produkty MA Professional. Kleje anaerobowe – Zabezpieczenie gwintów MA Professional wyprodukowano ze specjalnych składników, które tworzą skuteczną, bardzo trwałą i szczelną spoinę. Kleje zapobiegają luzowaniu połączeń, doskonale je uszczelniają i chronią powierzchnie przed korozją. Można je stosować w urządzeniach i podzespołach, które są narażone na drgania i wysokie, albo bardzo niskie temperatury. Kleje mają wygodne aplikatory, który pozwalają na odpowiednią aplikację nawet w trudno dostępne miejsca.

 

Skuteczne zabezpieczenie gwintów przed poluzowaniem to znaczące zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu użytkownika. Warto stosować kleje do gwintów. To produkty łatwe w użyciu, bardzo skuteczne i trwale. Warto zastosować sprawdzone kleje do gwintów MA Professional, gwarantujące świetne parametry techniczne i wysoką trwałość.

 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera