Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

Jak zadbać o czystość przepływomierza

Jak zadbać o czystość przepływomierza?

Wielu właścicieli aut, pragnie, aby ich samochód był sprawny i dostępny do użytku przez cały czas, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba. Aby zachować pojazd w dobrej kondycji, należy o niego odpowiednio dbać i nie chodzi tu wcale o częste serwisowanie. Sami we własnym zakresie możemy naprawdę wiele wykonać bez korzystania z osób trzecich i dość drogich serwisów. Jeżeli jesteś jednym z pasjonatów czterech kółek i zaglądasz pod maskę nie tylko wtedy, kiedy do Twoich uszu dochodzą dziwne dźwięki, to ten artykuł jest dla Ciebie. Dowiesz się z niego, jak wyeliminować najpopularniejsze usterki, które trapią niejednego właściciela samochodu, będąc przezornym na przyszłość.

Często bagatelizowane usterki samochodu

Będąc pasjonatem czterech kółek, z pewnością wiesz, że najważniejsze dla prawidłowej pracy silnika jest brak kłopotów z zasilaniem go paliwem oraz powietrzem. Jeśli jest paliwo w baku i nie ma problemów z jego dostarczeniem do cylindrów, wówczas nie będzie kłopotu z uruchomieniem i pracą silnika. Co innego, kiedy problem okaże się w torze dostarczającym powietrze do silnika. Mało kto zdaje sobie sprawę, jak ważne jest niezakłócone dostarczanie powietrza. Zwykle rola użytkownika auta kończy się na wymianie filtra co kilka tysięcy kilometrów. I to w zasadzie tyle, jeśli chodzi o nasze zainteresowanie dopływem powietrza do układu dolotowego silnika.

Należy wiedzieć o tym, że układ dolotu powietrza nie jest tak prosty, jak się wydaje. Nie jest to tylko rura dostarczająca powietrze do kolektora ssącego, ale filtr powietrza, przepływomierz i tuż przed samym wlotem do komór spalania, również przepustnica. Zazwyczaj możemy samodzielnie zadbać o długą i prawidłową pracę tychże podzespołów poprzez regularne ich czyszczenie. Wielu użytkowników nie wie jednak, czym wyczyścić przepływomierz, a także, czym czyścić przepustnicę.

Czyszczenie przepływomierza – co musisz wiedzieć?

Przepływomierz powietrza to bardzo ważny podzespół w kanale dolotowym. Jego najistotniejszym elementem jest czujnik, czyli tak zwany map sensor. Dostarcza on informacji o ilości powietrza przekazywanego do silnika w porównaniu do zaprogramowanej jego ilości, tak aby zapewnić optymalne parametry pracy jednostki napędowej przy każdej prędkości obrotowej i obciążeniu. Nie zawsze przepływomierz wymaga wymiany, a prędzej czyszczenia, gdyż jest podatny na zaolejenie, zabrudzenia kurzem i wodą. Dlatego należy wiedzieć, czym wyczyścić przepływomierz.

Czym czyścić przepływomierz?

Jeśli chodzi o przepływomierz powietrza czyszczenie jego obejmuje wykorzystanie takich środków czyszczących, jak Air flow sensor cleaner. Środek ten służy właśnie do czyszczenia bardzo delikatnych map sensorów. Czujniki te są na tyle delikatne, że wymagają równie delikatnie działających środków chemicznych, które jednocześnie doskonale je oczyszczą i zakonserwują. W przypadku części takich jak map sensor czyszczenie nie zajmuje dużo czasu, jest efektywne i pozwala na zachowanie go w dobrej kondycji na kolejne tysiące kilometrów.

Warto dodać, że podczas wymiany filtra, należy także oczyścić i usunąć kurz oraz resztki zassanego oleju za pomocą odtłuszczaczy, takich jak Odtłuszczacz – Preparat do usuwania tłustego brudu. Mając jeszcze w ręku map sensor, nie można zapomnieć o oczyszczeniu jego styków elektrycznych.

Aby czyszczenie przepływomierza było prawidłowe, do styków świetnie nadaje się preparat Contact Cleaner – Preparat do czyszczenia styków elektrycznych. W taki sposób i z użyciem tego typu specjalistycznych środków oczyścimy i znów przywrócimy pełną sprawność przepływomierza. Niemniej jednak nie należy zapominać, że pozostaje jeszcze przepustnica. Jeśli filtr powietrza nie jest szczelny, to na przepustnicy osadza się kurz, kropelki oleju, woda, resztki nagaru z cylindrów doprowadzając do zacinania się jej przy dodawaniu gazu, albo podczas pracy silnika na wolnych obrotach. Wówczas można zaobserwować falowanie obrotów.

Wiemy już jak wyczyścić przepływomierz, ale co z przepustnicą? Do tego celu pomocny okazuje się preparat Zmywacz techniczny. Usunie on najcięższe zabrudzenia, oleje i sadzę, zapewniając precyzję operowania gazem.

Dbanie o dolot świeżego i czystego powietrza

W artykule omówione zostało, jak wyczyścić przepływomierz i jakich środków chemicznych do tego celu używać, aby przedłużyć jego żywotność oraz powiązanych z nim podzespołów. Już wiesz, czym czyścić przepływomierz, ale pamiętaj, że od tego po jakie produkty sięgasz, zależy również jego dalsza trwałość i bezproblemowe spełnianie swojego zadania. Stosując środki, które przypadkiem wpadną Ci w ręce, co najwyżej możesz znacznie zwiększyć swoje wydatki na naprawę tego podzespołu samochodu. Nie warto zatem używać byle czego.

Należy pamiętać, że starając się zadbać o własne auto oraz chcąc we własnym zakresie wyeliminować drobne usterki, czy samemu dokonać czynności serwisowych, trzeba wiedzieć, że przepływomierz powietrza to nie tylko sensor, ale filtr, rura dolotowa i przepustnica. Dbanie o te elementy to gwarancja niezakłóconej pracy silnika i wiele tysięcy kilometrów jazdy. 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera