Profesjonalna chemia motoryzacyjna i akumulatory samochodowe

white grease MA Professional smar biały drzwi

Jak naprawić skrzypiące drzwi?

Jak naprawić skrzypiące drzwi w samochodzie? Czym smarować zawiasy w samochodzie? Czym smarować zawiasy w drzwiach zewnętrznych w domu, garażu i pomieszczeniach gospodarczych? Czym smarować zawiasy w zwykłych bramach?

Skrzypiące drzwi w samochodzie przywołują na myśl skojarzenia, że mamy do czynienia z autem, które za chwilę skończy na szrocie. Skrzypienie drzwi w domu może być powodem zawału serca, albowiem kojarzy się z filmami grozy. Skrzypiące zawiasy w bramie są denerwujące nie tylko dla właściciela domu, ale też i dla jego sąsiadów. Metaliczny pisk może być naprawdę donośny – i nie do zniesienia dla wielu osób.

Na szczęście istnieją bardzo proste i skuteczne sposoby, które pozwolą na wyeliminowanie niemiłych pisków. A do tego, zapewnią płynną pracę zawiasów i uchronią je przed działaniem korozji.

Jak samodzielnie naprawić skrzypiące drzwi w samochodzie, skrzypiące drzwi wejściowe, albo skrzypiące zawiasy w standardowych bramach rozwieranych?

Z artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego drzwi piszczą (dlaczego drzwi skrzypią)?
 • Jak naprawić skrzypiące drzwi (skrzypiące zawiasy) w samochodzie?
 • W jaki sposób naprawić skrzypiące drzwi (skrzypiące zawiasy) w drzwiach wejściowych?
 • Jak naprawić skrzypiące drzwi (skrzypiące zawiasy) w bramie?

Skrzypiące zawiasy – skąd się biorą piski?

Metaliczne piski? Denerwujące skrzypienie? Skąd to się bierze? Z tarcia metalu o metal. Hałas, pisk, skrzypienie – to efekt uboczny tarcia metalu o metal. Standardowo, zawiasy w drzwiach samochodowych i wejściowych pokrywane są fabryczną warstwą smaru. Smar zapewnia ochronny film, który powoduje, że obie metalowe powierzchnie (zazwyczaj ruchoma i nieruchoma, albo dwie ruchome) nie stykają się ze sobą. Smar zapewnia także płynność ruchu (nie trzeba używać dużej siły), a także chroni elementy przed korozją.

Ale żaden smar nie jest wieczny. Smar zużywa się, spływa, działa na niego woda i promienie słoneczne. I w końcu powierzchnie zostają bez ochronnego filmu. I pojawiają się piski.

Czasami piski mogą być spowodowane tym, że drzwi się opuściły albo uległy skrzywieniu i we wnętrzu zawiasa dochodzi do tarcia, spowodowanego skrzywieniem elementów.

Może też zdarzyć się tak, że we wnętrzu zawiasu pojawiła się korozja. Tak dzieje się wtedy, gdy drzwi nie były długo smarowane i do zawiasu dostawała się woda.

Skrzypiące zawiasy w drzwiach samochodu

Drzwi samochodowe trzymają się na zawiasach, które mają prostą konstrukcję. Nie ma jednego rozwiązania, wszystko zależy od producenta samochodu i od tego, kto dostarcza podzespoły (w tym przypadku drzwi i zawiasy) na pierwszy montaż. Zawias drzwi może składać się z dwóch elementów nieruchomych (jeden przymocowany do nadwozia, drugi do drzwi), połączonych metalowym bolcem. W przypadku dużych drzwi, na przykład w tylnej części samochodów dostawczych, albo w przypadku klap bagażnika w sedanach albo kombi, stosuję się dwa a nawet trzy zawiasy.

Skrzypieć mogą nie tylko zawiasy. Boczne drzwi samochodowe mają także ograniczniki. To metalowe elementy, najczęściej wsuwane do wnętrza drzwi, które zabezpieczają drzwi przed wyrwaniem. One również mogą utracić ochronną warstwę smaru i mogą zacząć piszczeć albo skrzypieć.

Jak poradzić sobie ze skrzypiącymi drzwiami w samochodzie?

 • Oczyścić zawiasy drzwi i ograniczniki z resztek starego smaru. Może być on zanieczyszczony kurzem i piaskiem. Nie trzeba demontować drzwi, co byłoby skomplikowane, a później byłyby problemy z ich odpowiednim montażem i ustawieniem (regulacją). Trzeba zastosować środek, który usunie stary smar i zabrudzenia bez demontażu. Polecamy Zmywacz Uniwersalny MA Professional, który doskonale radzi sobie z zabrudzeniami i tłuszczem. Wystarczy spryskać nim dokładnie zawiasy i odczekać kilka minut, aż środek zacznie działać. Następnie trzeba wytrzeć resztki preparatu za pomocą ręcznika papierowego, albo szmatki. W ten sposób zbierzemy resztki starego smaru i zanieczyszczeń.
 • Jeśli drzwi nie były przez długi czas smarowane i pojawiły się na nich ślady rdzy, przed smarowaniem trzeba je odrdzewić. Jak zrobić to sprawnie i szybko? Rekomendujemy zastosowanie Odrdzewiacza w sprayu MoS2 MA Professional. Środek doskonale radzi sobie z nalotami rdzy (tlenkami), zmywa je i zabezpiecza metal przed ponownym pojawieniem się rdzy. Jak zastosować odrdzewiacz? Wystarczy spryskać dokładnie zawiasy, przede wszystkim ruchome miejsca. Następnie należy odczekać do 15 minut. W przypadku mocnej korozji, należy powtórzyć całą operację.
 • Już możemy smarować drzwi. Do drzwi samochodowych możemy użyć jednego z dwóch świetnych smarów. Poza zapewnieniem ochronnego filmu olejowego, uchronią one zawiasy przed korozją, wilgocią i zapewnią długotrwale działanie. Rekomendowane przez nas Białe Smary MA Professional (Smar Litowy White Lithium Greasy Biały albo Smar White Grease Smar Biały) nakłada się bardzo łatwo, dzięki świetnym aplikatorom. Cechują się one wysokim stopniem przyczepności do powierzchni, co sprawia, że nie spływają. Są odporne na wypłukiwanie i odporne na działanie temperatur w zakresie od minus 30 do plus 150 stopni Celsjusza. Należy dokładnie spryskać elementy ruchome i nieruchome, a następnie odczekać kilka minut. Kolejny krok to poruszanie drzwiami. Można jeszcze raz spryskać elementy ruchome i na tym naprawa się kończy. Drzwi powinny pracować cicho i bez niepotrzebnych oporów.

Jak poradzić sobie ze skrzypiącymi drzwiami w domu albo w pomieszczeniu gospodarczym?

Najczęściej skrzypią drzwi zewnętrzne. Dlaczego? Bo są narażone na działanie szeregu niekorzystnych warunków atmosferycznych (wahania temperatur, woda, promienie słoneczne), które powodują wymywanie z nich smaru. Ponadto może osadzać się na nich pył i kurz, powodujące zacieranie się mechanizmu zawiasów.

Nie oznacza to, że nie zaczną skrzypieć drzwi wewnętrzne. W tym przypadku powodem może być ich wyrobienie.

Jak sobie poradzić? W przypadku drzwi zewnętrznych albo drzwi w pomieszczeniu gospodarczym najlepiej jest drzwi odrobinę unieść, aby mieć dobry dostęp do bolców, stosowanych w zawiasach. To je trzeba przede wszystkim nasmarować. W nowoczesnych drzwiach są one zabezpieczane przez specjalne śrubki.

 • Po podniesieniu drzwi, należy dokładnie spryskać bolce w zawiasach za pomocą Smaru Litowego White Lithium Greasy Białego MA Professional albo Smaru White Grease Smar Białego White Professional. Trzeba chwilę odczekać, aż smar przylgnie do bolców, a następnie opuścić drzwi.
 • Można sobie ułatwić sprawę. W tym przypadku nie trzeba drzwi częściowo demontować i unosić, co wielu osobom może sprawić problem. Wystarczy wprowadzić aplikator Smaru Litowego White Lithium Greasy Białego MA Professional albo Smaru White Grease Smar Białego White Professional do zawiasu i spryskać go, stosując niewielką ilość smaru na każdy zawias. Typowe drzwi wejściowe są zazwyczaj montowane na 3 albo 4 zawiasy . Po kilku minutach warto poruszać drzwiami. Jeśli istnieje potrzeba, nałożyć smar jeszcze nie
 • Jeśli na zawiasach albo w ich wnętrzu pojawiła się korozja, trzeba skorzystać z Odrdzewiacza w sprayu MoS2 MA Professional. Należy nim spryskać zawiasy, odczekać do 15 minut, usunąć resztki odrdzewiacza ręcznikiem papierowym i dopiero wtedy zastosować Smar Litowy White Lithium Greasy Biały MA Professional albo Smar White Grease Smar Biały White Professional.

Jak naprawić skrzypiącą bramę rozwierną?

Zawiasy w bramach rozwiernych pracują w bardzo ciężkich warunkach. Są narażone na działanie niskich i wysokich temperatur, promieni słonecznych, śniegu, deszczu, pyłów, kurzu, osadów z roślin i wielu innych zanieczyszczeń. Do tego dochodzi konieczność przenoszenia dużych ciężarów, albowiem skrzydła bramy są ciężkie. Słupki metalowe, do których mocowane są bramy, rzadko bywają zabezpieczone w górnej części, przed działaniem wody. To sprawia, że wilgoć może spowodować korozję słupków także od wewnątrz.

Jak poradzić sobie ze skrzypiącymi zawiasami w bramach?

 • Należy zacząć od ich oczyszczenia. Wykorzystujemy Zmywacz Uniwersalny MA Professional, który doskonale usunie zabrudzeniami wszelakiego typu. Spryskujemy nim zawiasy i czekamy, aż zacznie działać. Po kilkunastu minutach możemy spłukać resztki Zmywacza i zanieczyszczenia, za pomocą wody.
 • Kiedy zawiasy wyschną, warto zastosować prewencyjnie Odrdzewiacz w sprayu MoS2 MA Professional. Niestety, zawiasy bram mogą być dotknięte przez mniejsze albo większe naloty korozji. Koniecznie trzeba je usunąć, a zastosowanie Odrdzewiacza będzie najprostszym i najszybszym rozwiązaniem. Dzięki możliwości penetracji, Odrdzewiacz dotrze do wszystkich powierzchni, które powinny zostać oczyszczone.
 • I na koniec wystarczy zastosować Smar Litowego White Lithium Greasy Biały MA Professional albo Smar White Grease Smar Biału White Professional i spryskać każdy zawias. I to wszystko.

Skuteczne smary do piszczących (skrzypiących) drzwi MA Professional

White Lithium Grease Biały Smar Litowy MA Professional ma biały kolor, dzięki czemu trudno zauważyć go na powierzchni. Zapewnia świetną ochronę antykorozyjną i długotrwałe smarowanie. Jest odporny na wypłukiwanie, zatem można go stosować do bram zewnętrznych. Doskonale przylega do powierzchni. White Grease Biały Smar MA Professional cechuje się dodatkowo dobrymi zdolnościami penetracyjnymi. Dzięki temu dociera do trudnodostępnych miejsc. Jest odporny na wypłukiwanie i działanie warunków atmosferycznych. Wypiera wodę. Można nim także posmarować prowadnice foteli samochodowych.

 

Uwaga!

Przeglądarka internetowa, z której korzystasz jest przestarzała, przez co strona nie będzie wyświetlać się w prawidłowy sposób.

Wymagana zmiana przeglądarki na np.: Chrome, Firefox, Opera